Kā izvēlēties telti?

10 praktiski ieteikumi telts lietotājam Latvijā telšu sezona ilgst tikai dažus mēnešus, bet tieši tāpēc cilvēki šeit cenšas patiesi izbaudīt ikvienu īsti vasarīgo nedēļu. Lai nakšņošana brīvā dabā vienmēr būtu ērta un patīkama, Xnet interneta veikala tūrisma produktu grupas vadītāja Kadri Paide sniedz 10 praktiskus padomus, kurus ir vērts iegaumēt, plānojot atpūtu:

1. Nakšņojot teltī, ceļotājus dažreiz sagaida nepatīkams pārsteigums: sāk līt lietus, un pēc kāda laika ūdens jau sūcas teltī. Lai tā nenotiktu, telts iegādes laikā pievērsiet uzmanību uz tās iepakojuma norādītajai mitrumizturībai. Ja paredzat teltī nakšņot apmēram vienu reizi gadā un brīvā dabā dodaties tādā sezonā, kad lietus ticamība ir neliela, pietiks ar telti, kuras mitrumizturība ir 1000 m.

Ja plānojat doties pārgājienos kopā ar visu ģimeni, izvēlieties telti ar mitrumizturību no 1500 līdz 2000 mm, jo šāda telts lieliski izturēs arī garu vasaras līņāšanu. Savukārt, ja vēlaties, lai telts pasargātu arī no spēcīgām lietusgāzēm, meklējiet telti ar mitrumizturību 3000 mm. Turklāt ieteicams izvēlēties tādas teltis, kuru ārējā un iekšējā slāņa grīdas šuves ir papildus aizsargātas ar ūdensnecaurlaidīgu lenti. 

2. Jāņem vērā, ka vairums telšu ir uzņēmīgas pret spilgtas saules gaismas iedarbību. Tā samazina telts mitrumizturību un materiāla noturību, kā arī izraisa krāsas balēšanu. Šo iemeslu dēļ nebūtu prātīgi atļaut, lai bērni nedēļām ilgi saulainā pagalmā rotaļājas ar dārgu, pārgājieniem domātu telti. Drīzāk šim nolūkam iegādājieties otru telti – par daudz zemāku cenu. 

3. Izvēlieties telti, kurai ir ventilācijas atveres ar pretodu tīklu. Tas palīdzēs novērst neērtības, ko citādi radītu kondensāta veidošanās teltī vai kukaiņu uzmācība. 

4. Ja dosieties atpūsties kopā ar ģimeni, izvēlieties plašu, ietilpīgu telti, kurā var piecelties stāvus. Kaut arī īpašas vajadzības gadījumā četru cilvēku ģimene var saspiesties arī trīsvietīgā teltī, tomēr no ērtības un pārgājiena prieka viedokļa piemērotāka būs drīzāk piecvietīga telts. No ģimenes teltīm ērtākās ir tās, kuru konstrukcija ietver plašu priekštelti, jo gadījumā, ja uznāk lietus, vecāki var sanest galdus un krēslus priekšteltī un turpināt vakara sarunas, kamēr bērni jau guļ. 

5. Ir labi zināt, ka dārgās profesionālās teltis, kas paredzētas lietošanai visos gadalaikos, parasti ir mazākas pēc izmēra. Tās lieti noder ceļošanai ekstremālos apstākļos, bet nav piemērotas ģimenes atpūtai. Šādās teltīs gan ir labi nakšņot tādā gadījumā, ja dodaties pārgājienos augstu kalnos vai ceļojat subarktiskajos apgabalos. Ģimenes telts un profesionālās telts starpvariants ir tā sauktā četru sezonu telts, ko var lietot arī mērenos mīnusgrādos un sniega laikā.  

6. Ja ir nepieciešamība ceļot sliktos laika apstākļos, izvēlieties telti ar divām ieejām. Teltī, kurā nakšņo vairāki cilvēki, vienu no tām var izmantot kā ieeju, otru – kā izeju. Tas ir īpaši svarīgi vētras laikā, jo tad izejai vienmēr ir jābūt pavērstai pa vējam.  

7. Ja ceļojumā dodaties ar automašīnu, telts svaram parasti nav liela nozīme. Turpretī, ja telts visu dienu jānēsā mugursomā vai jāpārvadā ar velosipēdu, tās svars kļūst par būtisku faktoru. 

8. Pērkot telti, pārbaudiet, vai visām telts daļām, kuras nodrošina tās stabilitāti un aizsardzību, ir pastiprinātā konstrukcija. No tā atkarīgs, vai telts būs noturīga pret vēju un vai lietus laikā caur tās stūriem nesūksies ūdens. 

9. Kad esat izvēlējušies piemērotāko telts veidu un modeli, tikpat svarīgi ir parūpēties arī par guļammaisu. Tam ir jābūt ar labu siltumizolāciju, gaisa caurlaidīgam un vieglam pēc svara. Iegādājoties guļammaisu, pievērsiet uzmanību uz iepakojuma sniegtajām norādēm par to, kādam temperatūras intervālam guļammaiss ir paredzēts un kādā temperatūrā tas nodrošina vislabāko miegu. 

10. Lai telts kalpotu ilgāk, pēc katras lietošanas reizes notīriet to. Ja telts samirkusi, izžāvējiet to. Diemžēl šeit rodas zināma dilemma – ja sapakosiet mitru telti, tā sāks pelēt. Savukārt, ja bieži žāvēsiet telti spilgtā saulē, tad UV staru iedarbībā telts materiāls ar laiku kļūs arvien trauslāks. Tādēļ, ja vien iespējams, vienmēr žāvējiet telti ēnainā vietā.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.