Kas jāņem vērā, izvēloties dronu?

Dronu popularitēte pieaug ar katru gadu, līdz ar to arī piedāvājums paplašinās. Izvēloties sev dronu, būtu jāsaprot, kāds ir primārais mērķis, kāpēc tas ir vajadzīgs, ko vēlies ar to darīt.

Dronus, kas nav paredzēti profesionālai lietošanai, iespējams dalīt šādās grupās atkarībā no izmantošanas mērķiem:

Rotaļu droni – galvenais mērķis būtu palidināt dronu kopā ar bērniem vai draugiem;
Droni filmēšanai un fotografēšanai – iegūt spilgtus kadrus, filmējot un fotografējot ar kameru, kas iestrādāta dronā vai piestiprināta tam. Svarīgs parametrs noteikti ir vismaz HD izšķirspējas kamera;
Selfiju droni – lieliski skati no augšas īpašos pasākumos un ballītēs brīvā dabā. Nav jāpaceļas lielā augstumā, bet laba kamera būtu vajadzīga.
Sacīkšu droni – laba ideja sarīkot sacensības kopā ar draugiem, veicot lidojumus, izvairoties no šķēršļiem. Viens no raksturlielumiem – izturīgs korpuss.

Protams, šobrīd pasaulē pieejami arī kravu pārvadāšanas droni, kā arī droni, kas nodrošina ēku un būvju mazgāšanu, bet šoreiz vairāk par viegli saprotamiem un privātām vajadzībām izmantojamiem droniem, kas neprasa īpašas prasmes to vadīšanā.

Katrs drona veids ir ar atšķirīgām īpašībām – droni, ko izmanto filmēšanai un fotografēšanai mēdz būt lielāki un jaudīgāki, bet sacīkšu droni – vieglāki un izturīgāki. Pēdējā laikā maza izmēra droni attēlu un video uzņemšanai ir kļuvuši pieejami. Tāpat papildināts drošības un stabilitātātes sensoru daudzums un kvalitāte droniem, padarot to vadīšanu ērtu un vienkāršu.

Kad izvēlies dronu, ir vērts sev uzdot sekojošus jautājumus:
Vai dronu izmantosi filmēšanai un fotografēšanai?
Vai fotogrāfiju un video kvalitātei ir izšķiroša nozīme?
Vai vēlies straumēt video uz savu mobilo ierīci?
Cik liels ir budžets?
Bez tā visa, jāņem vērā, ka lētākajiem droniem stabilizatori un sensori nebūs tik kvalitatīvi un lidojums varētu būt saraustītāks nekā kvalitatīvākajām alternatīvām.

Kāds drons būs īstais?

Dronu modeļi, kas derēs iesācējiem

Piemēram, Ryze Tech Tello un DJI Spark droni ir ar līdzīgām vadīšanas īpašībām, tiem ir savienojami ar viedtālruņiem, kā arī iespējams iegādāties tālvadības pulti. Trello priekšrocība ir kompaktais izmērs un iespējas programmēt, izmantojot datoru, bet Spark kamera ir ievērojami labāka un, pateicoties divu asu stabilizācijai, video kvalitāte būs daudz labāka.

Ņemot vērā, ka iesācēju līmenī dronam pastāv visai liela iespēja tikt bojātam, pārliecinieties par iespējām iegādāties rezerves daļas.

Pirmajam dronam noteikti nav jābūt tehnoloģiski modernākajam, bet tas noteikti paliek Tavā ziņā. Jo dārgāks būs drons, jo vairāk dažādu tehnoloģiju būs tajā iebūvēts, nodrošinot līganu lidojumu, bet labākie modeļi spēs atpazīt un izvairīties no šķēršļiem patstāvīgi, izmantojot iebūvētos sensorus. Jebkurā gadījumā tikai ar pieredzi un ilgstošiem treniņiem ir iespējams panākt to, ko vēlaties – drošu lidošanu, kvalitatīvus fotoattēlus vai skaistus video. Ja neplāno aizrauties ar jauno ierīci nopietna hobija līmenī un, iespējams, to izvilksi no skapja vienreiz mēnesī, visticamāk, jaudīga un dārga drona izvēle nebūs praktiska un pamatota.

Vai zini par likumdošanu, kas saistīta ar dronu izmantošanu?

Kad drons ir nopirkts, piegādāts, izlasīta un iegaumēta drošības informācija, var rasties vēlēšanās izmēģināt drona lidošanas un pacelšanās spējas.

Pavisam noteikti nevajag izmantot dronu lidostu, Bruņoto Spēku un citu stratēģiski svarīgu objektu tuvumā, drona lidošana ir atļauta, bet vajadzīgs saskaņojums, ja vēlēsies to palaist apdzīvotās vietās virs ielām, autoceļa vai dzelzceļa, arī elektrotīkliem, gāzes vadiem un mobilo sakaru staciju tuvumā. Noteikumi paredz, ka atļauja jāsaņem Civilās aviācijas aģentūrā.

Latvijā bezpilota lidaparātu izmantošanu reglamentē Ministru kabineta noteikumiem Nr. 737 “Kārtība, kādā veicami bezpilota gaisa kuģu un tādu cita veida lidaparātu lidojumi, kuri nav kvalificējami kā gaisa kuģi”. Jomas regulējums ir detalizēts, tāpēc pirms iecerētās dronu pilotēšanas būtu vēlams pārliecināties, vai un kā to ir atļauts darīt izvēlētajā teritorijā un infrastruktūras objektu tuvumā. Noteikumi nosaka, ka ar dronu nedrīkst tuvoties arī ieslodzījuma vietām.

Ja plāno iegādāties nopietnāku dronu, jārēķinās, ka gadījumā, ja bezpilota gaisa kuģa kopējā pacelšanās masa pārsniedz 1,5 kg, tā īpašniekam jāapdrošina civiltiesiskā atbildība pret zaudējumiem, kurus varētu radīt citu cilvēku veselībai, dzīvībai vai mantai, kā arī videi. Aizliegts dronu vadīt apreibinošu vielu ietekmē.

Nepilngadīgas personas drīkst vadīt dronus, kuru masa nepārsniedz 0,5kg un pacelšanās augstums nav lielāks par 50m.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.