Zāles pļaujmašīna vai dārza traktors – kā izvēlēties atbilstošāko dārza tehniku?

Kad esi izvēles priekšā – dārza traktors vai zāles pļaujmašīna?

Lai zāliens būtu skaits, tam noteikti palīdz regulāra pļaušana un kopšana un šie darbi ir jāsāk pavasarī. Atkarībā no laika apstākļiem, zāles pļaušanas sezona sākas aprīlī vai maijā un var ilgt līdz pat vēlam rudenim. Izvēloties dārza tehniku, ir svarīgi zināt vajadzīgo un saprast, ko tieši vēlaties, lai jaunais palīgs dārzā spēj izdarīt. Ja ap māju ir neliels dārziņš, pārsvarā pietiek ar zāles pļaujmašīnu vai zāles trimmeri. Lielāka dārza īpašniekam būtu jāapsver doma iegādāties dārza traktoru.

Ja katru nedēļu pļaušana aizņem divas un vairāk stundas, traktora izmantošana var lieliski ietaupīt laiku. Papildus laika ietaupījumam, pļaujot lielu platību ar dārza traktoru, tiek ekonomiski izmantota arī degviela. Tomēr konkrēts ieguvums finansiālā un laika ziņā ir atkarīga arī no daudziem citiem faktoriem, piemēram, no dārza izmēra un reljefa, tehnikas jaudas un no tā, cik dārzā ir dekoratīvo saliņu, akmeņu, koku un krūmu.

Kādam dārzam ir piemērots dārza traktors?

Vispārīgi runājot, traktors ir piemērots dārzam, kura platība ir vismaz 1500 kvadrātmetri vai vairāk. Mazākās platības var lieliski apstrādāt ar zāles pļaujmašīnu. Tomēr ieteicams ņemt vērā ne tikai kvadrātmetrus, bet arī papildbūves un stacionārus objektus, dobes un citus šķēršļus, kas var ietekmēt pļaušanas ierīces trajektorijas dārzā un apstrādājamo platību.

Kādos gadījumos izvēlēties raideri?

Ja ap māju ir neliels dārziņš, kurā sirdi priecē ne tikai ziedi, bet arī krūmi, augļu koki, dekoratīvas takas un saliņas, traktors nav labākā izvēle. Šajā gadījumā jums vajadzētu izmantot zāles pļāvēju vai arī iegādāties raideri. Tā ir dārza tehnikas ierīce ar šarnīrveida stūres mehānismu, lielu manevrēšanas radiusu un priekšā uzstādāmu asmeni, kas pļaušanu starp krūmiem un puķu dobēm padara daudz vienkāršāku un ērtāku.

Kāds ir Tavs dārzs? Plaši zālieni vai līkumi un daudz šķēršļu?

Raideris ir kā traktors, kas var piekļūt gandrīz visur. Piemēram, izmantošanai lielā augļkoku dārzā raideris ir lieliska izvēle. Tomēr raiderim, salīdzinot ar traktoru, ir viens mīnuss, proti, tam nav stacionāri uzstādāms nopļautās zāles savācējs.

Šauros apstākļos raideris ļauj manevrēt labāk nekā zāliena traktors.

KĀDA JAUDA BŪTU ATBILSTOŠA JAUNAJAM DĀRZA TRAKTORAM?

Dārza traktora cena ir tieši atkarīga arī no jaudas. Tāpēc sev būtu jāuzdod vairāki jautājumi – vai pļausi tikai līdzenu virsmu vai arī nelīdzenu un ar nogāzēm? Vai būs vajadzība piestiprināt piekabi traktora aizmugurē, lai pārvadātu nelielas kravas pa dārzu vai sniega šķūri ziemā, lai notīrītu ceļu un pagalmu, tā priekšā?

Ja plāno pļaut zāli tikai mazdārziņā, kur aug ziedi, pārāk jaudīga tehnika nav vajadzīga, bet citos gadījumos ir svarīgi, lai tā darbotos ar papildu jaudu. Ja pļaušanas darbi ir jāveic uz nelīdzenas virsmas ar daudziem šķēršļiem un celiņiem, iesakām izmantot jaudīgu zāliena pļaujmašīnu ar šaurāku pļaušanas platumu.

Papildu slodzi rada arī zāles savācējgrozs, kas pieejams dažiem dārza traktoru modeļiem. Dārza traktori ar zāles savācēju ir aprīkoti ar nepieciešamo papildu jaudu, taču, ja savācējs tiek iegādāts un uzstādīts atsevišķi, pirms tam jāpārbauda, vai mašīna, ņemot vērā šo papildslodzi, netiek pārslogota.

Iegādājoties savam traktoram sniega šķūri vai piekabi, ir lietderīgi pārbaudīt jau iepriekš, vai jauda, piestiprinot kādu no papildierīcēm, būs pietiekama. Ja tehnika nav ļoti jaudīga, iespējams situāciju risināt, to aprīkojot ar riteņu ķēdēm, bet vieglākiem modeļiem – arī papildsvars. Ja bieza sniega šķūrēšanai tiek izmantots dārza traktors ar vāju motoru, vēlamais rezultāts, diemžēl, sasniegts netiks, jo traktors darbu veikt nespēs.

Zāliena traktors ar savācēju vai mulčēšana?

Iegādājoties zāliena traktoru, ir jāizvēlas, vai priekšroku dot mašīnai, kas izmet zāli, savāc to savācējā vai mulčē. Garas zāles un lielas platības gadījumā pēc pļaušanas ir diezgan neērti zāli savākt, tāpēc iesakām piemājas dārza pļaušanai izmantot pļāvēju ar savācēju vai ar mulčēšanas funkciju.

Pēdējais tomēr ir efektīvāks tikai biežas zāles pļaušanas gadījumā, bet sasmalcināt garu zāli tas nespēs. Ja vēlies iegādāties zāliena traktoru ar savācēju, iesakām izvēlēties modeli, kuram savācējs jau ir ietverts komplektā. Šajā gadījumā noteikti varēsi izvēlēto zāles savācēju pievienot dārza traktoram.

Parasti visiem zāliena traktoriem savācēju var uzstādīt arī vēlāk, taču sākumā ir jāpārbauda, kā visas daļas savā starpa var savienot. Lielākajai daļai traktoru pļaušanas sistēma atrodas zem korpusa, taču ir iekārtas ar sānu izmešanu. Vairāk dažādus aksesuārus dārza traktoriem izvēlies šeit!

Kādu pārnesumkārbu izvēlēties?

Tāpat kā automašīnām, arī zālienu traktoriem ir trīs veidu pārnesumkārbas – automātiskā, pusautomātiskā un manuālā. Automātiskā pārnesumkārba nodrošina lielāku lietošanas ērtumu, bet šai izvēlei ir nedaudz augstāku cenu. Šis pārnesuma kārbas veids ir piemērots dārzniekiem, kuriem dārza darbos daudz manevrēšanas un arī braukšanas atpakaļgaitā, jo pārnesumu pārslēgšana ir ātrāka un vienmērīgāka.

Kā izvēlēties griešanas platumu?

Pērkot dārza traktoru, svarīgi ņemt vērā arī tā pļaušanas platumu. Ja dārzs ir liels un galvenokārt pārklāts ar zāli, iesakām izvēlēties traktoru ar lielāku pļaušanas platumu. Ja dārzā ir daudz šķēršļu un pauguru, izvēlieties zāliena traktoru ar mazāku pļaušanas platumu.

Izvēlies atbilstošu dārza tehniku – www.xnet.lv!

Mazdārziņā priekšroka tiek dota dārza traktoram ar savācēju vai zāles pļāvējam ar mulčēšanas funkciju.

Mazāk svarīgas detaļas, kas jāievēro, iegādājoties traktoru, ir riteņu izmērs, degvielas tvertnes ietilpība un mašīnas svars. Parasti jaudīgākiem traktoriem ir gan lielāki riteņi, gan arī ietilpīgāka degvielas tvertne. Lielākoties dārza traktori nav tik smagi, lai ar savu svaru nodarītu dārzā kādus postījumus zālienam, taču, ja jābrauc pa mitru augsni, noteikti vajadzētu to darīt uzmanīgāk, lai neizdangātu bedres, kas vēlāk būtu jālabo. Ar traktoru nav ieteicams braukt pa svaigi sētu zāli – zemei un zālei jādod laiks, lai gūtu spēkus, nostiprinātos un augtu.

dārza traktora kopšana

Katrai mehāniskai ierīcei jānodrošina regulāras apkopes. Dārza traktors nav izņēmums. Apkopēs jānodrošina eļļas maiņa un rūpīgi jāiztīra iekārta pirms ziemas iestāšanās. Tāpat ir svarīgi iepazīties ar garantijas noteikumiem un nosacījumiem, jo nepareiza apkope var anulēt dārza traktoram piešķirto garantiju.

Rūpīgiem saimniekiem dārza tehnika kalpo ilgus gadus. Lai tehnika varētu piedāvāt maksimālu komfortu un laika ietaupījumu, ir nepieciešams iepriekš apzināt visas prasības attiecībā uz palīgu dārza darbos. Ceram, ka šis ieskats ļāva atbildēt uz vairākiem aktuāliem jautājumiem, kuri radušies pirms dārza traktora iegādes un tagad varēsiet izdarīt izvēli par labu tieši Tavām vajadzībām visatbilstošākajai ierīcei.

populārākie raksti

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.