Kā saskaldīt labāk malku – ar cirvi vai malkas skaldītāju?

Kurināmās malkas sagādāšanai klasiskajā izpratnē tiek lietots cirvis, tomēr, arvien populārāki kļūst malkas skaldītāji, kas ietaupa laiku un fiziskā spēka resursus. Protams, ja mērķis ir arī efektīvs treniņš, tad trenažieru zāles vietā var droši ņemt rokās cirvi un darboties klasiskā stilā. Bet, ja sazāģētā kaudze ir ļoti liela un darba paveikšanai spēka ir par maz vai mugura sāp, tad mūsdienās cirvis nav tas labākais palīgs skaldīšanas darbiem. Darbarīka izvēlē svarīgu lomu spēlē arī skaldāmās koksnes veids – ja tas ir parastais alksnis vai osis, tie padodas viegli, bet bērzs, kas atvests no purvainas vietas – var nopietni pārbaudīt cirtēja pacietību.

Laicīgi jāpadomā par malkas sagādāšanu, ja esi izvēlējies šo apkures variantu.

Zemāk sniedzam padomus, kā atvieglot malkas sagādāšanu un izvēlēties piemērotu darbarīku.

Malkas skaldīšana ar cirvi

Ja Tev ir daudz laika un spēka, bet bluķu nav daudz un tie vēl nav izžuvuši un padodas viegli, tad cirvis ir labs risinājums. Tomēr, te ir savi noteikumi – katram darbam jāizmanto piemērots darbarīks. Piemēram, lielas krāsns pagales var saskaldīt tikai ar speciālo lielo skaldīšanas cirvi. Skaldīšanas darbi ir jāpaveic, kamēr koksne vēl nav izžuvusi, jo svaiga koksne ir vieglāk saskaldāma nekā sausa. Skujkoku bluķis ir jāšķeļ pa vidu, bet lapkoku no sāniem – tā ir senā senču gudrība ar loģisku pamatojumu, jo lapku okiem zari aug no mizas apakšas, bet skujkokiem – no koka serdes. 

Cirvis ir labs risinājums, ja bluķu maz un tie vēl nav izžuvuši.

Mehāniskā Malkas skaldītāja priekšrocības

Jau labu laiku ar cirvi konkurē malkas skaldītājs, kas vielīdz labi tiek galā neatkarīgi no tā, vai bluķi svaigi vai sausi. Ja agrāk malkas skaldītāju izvēle nebija liela, un to garajiem elektrības vadiem, kas savienojas ar sienas kontaktu, nebija alternatīvu, tad mūsdienās malkas skaldītājiem ir liela izvēle, tie ir dažādi, dažādās cenu kategorijās, kā arī salīdzinot veiktspējas.

Izmantojot malkas skaldītāju, cilvēks ietaupa laiku un savus fiziskā spēka resursus. Ja jāsagatavo liels malkas daudzums, tad malkas skaldītāja iegāde ir prātīgs risinājums. Malkas skaldītāja darbības princips ir tāds, ka bluķis ir jāievieto skaldītājā un jāparauj rokturis, tad skaldītājs sašķels bluķi divās vai četrās pagalēs.

Malkas skaldītājs ir labs palīgs, kad skaldīšanas darba apjoms ir liels vai darba veicēja fiziskie spēki ierobežoti.

Kādu malkas skaldītāju izvēlēties?

Skaldītāju veiktspēja un cenas ir ļoti dažādas, tāpēc, pirms izlemt par iegādi, nepieciešams pārdomāt trīs aspektus: cik biezus bluķus vajadzēs skaldītājā ievietot, kādas pagales ir jāsagatavo un cik daudz malkas nepieciešams, jo ir liela starpība, vai saimniecībā patērē 3-4 vai 30-40 kubikmetrus gadā. Jo lielāki apjomi jāskalda, jo lielākas jaudas malkas skaldītāju vajadzētu izvēlēties.

Malkas skaldītāji ir ļoti dažādi, sākot no maziem, uz galda novietojamiem elektriskiem malkas skaldītājiem līdz lieliem, pārvietojamiem darbarīkiem ar benzīna dzinēju. Vislētākie skaldītāji paredzēti līdz 40 cm garas kamīna vai pirts malkas saskaldīšanai, un ievietojamo bluķu diametrs ir ierobežots. Dārgākiem ir vertikālais darba princips, tie var būt divu vai trīs fāžu un spēj pievekt pat resnus bluķus. Pirms iegādes jāizvērtē skaldītāja skaldīšanas spēks un jauda, nepieciešamās malkas pagales diametrs un garums, arī pašas iekārtas gabarītus un trokšņu līmeņa rādītājus. Vairumam skaldītāju apkope praktiski nav nepieciešama (hidrauliskiem vajadzīga eļļošana) un to darbmūžs ir ilgstošs.

Malkas skaldītājs, kuru var kā piekabi aizvest tieši uz mežu

Inovatīvs un mobils risinājums ir malkas skaldītājs uz riteņiem, ko iespējams pievienot automašīnai vai traktoram un aizvest uz mežu. Skaldītājs darbojas ar benzīna dzinēju, malku var saskaldīt tieši mežā un tā atkrīt smago bluķu izvešana. Un, ja vēlies, saskaldīto malku vari sakraut mežā, lai žūst un izvest to vēlāk. Šāda iespēja labi noder, ja pie mājas nav vietas skaldīšanai, vai jāsaudzē mauriņš.

Ja vēlies saskaldīt malku tieši mežā, jāiegādājas malkas skaldītājs uz riteņiem, ko var ērti pārvietot, pievienojot pie automašīnas āķa.

Koksne arvien vēl ir izdevīgākais kurināmais, neskatoties uz to, ka cenas pieaug katru gadu un sausu koksni ne vienmēr var iegādāties. Atliek nopirkt mitrus bluķus un pašam gādāt par žāvēšanu, tad, ja piedevām vēl ir kāds meža gabals, racionāli būtu padomāt par malkas sagādāšanu pašam. Starta paketes izmaksas visdrīzāk atmaksāsies jau pirmajā gadā.

INTTERSANTI RAKSTI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.