Vai drīkst izmantot kosmētiku, kurai beidzies derīguma termiņš?

Cosmetics preservation

Visiem zināms, ka arī kosmētikai svarīgi ievērot lietošanas un glabāšanas noteikumus, lai tās iedarbība veselību ietekmētu tikai pozitīvi. Uz dažām krēmu tūbiņām norādīts konkrēts derīguma termiņš, uz citām teikts, ka ieteicams izmantot 12 vai 36 mēnešu laikā pēc atvēršanas. Visas šīs norādes var radīt jautājumus, tāpēc nolēmām papētīt, kas notiek ar kosmētikas līdzekļiem pēc derīguma termiņa beigām un vai tie aizvien ir droši lietošanai uz mūsu maigās ādas.

Saskaņā ar Eiropas Savienības noteikumiem, visi skaistumkopšanas produkti ir jāmarķē ar norādi, cik ilgs ir derīguma termiņš pēc atvēršanas. Produktiem, kuru derīguma termiņš ir mazāks par 30 mēnešiem, ir jānorāda termiņš, līdz kuram to ieteicams izmantot. Tas attiecas uz dabīgās (organic) kosmētikas produktiem, kuras derīguma termiņi ir diezgan īsi.

Skaistumkopšanas un higiēnas produkti, kuru derīguma termiņš ir paredzēts vairāk kā 30 mēneši, jāmarķē ar atvērta iepakojuma zīmi un jānorāda mēnešu skaits, cik ilgi pēc produkta atvēršanas ieteicams to izmantot. Ja krēms vai cits kosmētikas līdzeklis atrodas neatvērtā iepakojumā, tas neietekmē derīguma termiņu. Kad iepakojums tiek atvērts un produkts nonāk saskarē ar gaisu, jāsāk skaitīt tā derīguma termiņa periods.

Konservantu izmantošana kosmētikā

Visu skaistumkopšanas produktu radīšanā tiek izmantoti konservanti. Daži no tiem ir dabīgi, citi – ķīmiski. Daži ir drošāki un veselīgāki par citiem. Produktu, kuru negatīvā ietekme uz veselību ir pierādīta, tirdzniecība Eiropā ir aizliegta. Tomēr, ja izvēlies pasūtīt lētu kosmētiku no Āzijas, ir vērts papētīt tās sastāvdaļas un to iegādāties tikai tad, ja rodas pilnīga pārliecība, ka produktā izmantotās sastāvdaļas neizraisīs alerģijas, ādas apdegumus un citas veselības komplikācijas. Protams, Āzijas kosmētika, kas ražota Eiropas tirgum, atbilst visām drošības prasībām, ir pārbaudīta un droša.

Ļoti ieteicams pirms produkta izmantošanas, to pārbaudīt – izlasīt sastāvdaļas, ja tās norādītas, kā arī, kad prece saņemta, izmēģināt uz neliela slēpta ādas apgabala minimālā apjomā.

Visvairāk apspriestie un pretrunīgākie konservanti, kas sastopami kosmētikas un skaistumkopšanas produktos, ir parabēni. Tie ir lēti un izturīgi komponenti. No vienas puses, nelielos daudzumos parabēni nav uzskatāmi par bīstamiem, no otras puses – ieteicams no tiem izvairīties, jo sintētisku savienojumu uzkrāšana ķermenī var izraisīt veselības problēmas.

Dabīgajā kosmētikā visbiežāk izmantotie konservanti ir akohols, vitamīns E un ēteriskās eļļas. Jo vairāk produktā dabīgu sastāvdaļu, jo īsāks parasti ir derīguma termiņš. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc šiem kosmētikas produktiem ir mazāki iepakojumi un kosmētika, kuru var ietekmēt saules stari, iesaiņota tumšās pudelītēs, kārbiņās, tūbiņās vai bundžiņās.

Cosmetics Preservation - Natural Cosmetics
Jo vairāk kosmētikā ir dabīgu sastāvdaļu, jo īsāks parasti ir derīguma termiņš.

riski, kas pastāv, lietojot kosmētiku pēc derīguma termiņa beigām

Datums, kas norāda derīguma termiņu, norāda uz laika periodu, kurā ražotājs nodrošina produkta lietošanas drošu izmantošanu. Ja kosmētikas smarža vai konsistence nav mainījusies un Tava āda nav alerģiska, produktu, iespējams, var lietot, bet jāapzinās, ka pastāv riski veselībai. Pavisam noteikti nevajadzētu uz maigas ādas pārbaudīt, vai neradīsies alerģiskas reakcijas. Labāk to darīt uz pēdas.

Krēmu un citu skaistumkopšanas produktu izmantošana pēc derīguma termiņa beigām ir rūpīgi jāizvērtē. Kāju krēma, kuram beidzies derīguma termiņš, izmantošana noteikti nerada tikpat daudz riskus kā sauļošanās krēma lietošana. Sauļošanās krēms varētu nenodrošināt pilnu aizsardzību pret saules radiācijas ietekmi, kā tas norādīts uz iepakojuma, ja derīguma termiņš ir beidzies.

Tāpat – vecas lūpu krāsas lietošanu varētu salīdzināt ar sapelējušas pārtikas izmantošanu, bet acu tuša var izraisīt acu kairinājumu un sāpes.

Cosmetics preservation - decorative cosmetics
Skaistumkopšanas produktu izmantošana pēc derīguma termiņa beigām ir saistīta ar riskiem veselībai.

atbilstoša kosmētikas glabāšana

Lai saglabātu kosmētikas produktus atbilstošā kvalitātē pēc iespējas ilgāk, stingri jāievēro to glabāšanas nosacījumi. Ja tas nenotiek, krēmi, tušas un lūpu krāsas var sabojāties daudz ātrāk kā norādīts derīguma termiņā.

  • Vēsa un sausa uzglabāšanas vieta  
    Parasti preces aprakstā ir norādīts, ka tā jāglabā vēsā un sausā vietā. Tas nozīmē, ka to var darīt normālā istabas temperatūrā ap +20C, bet jāizvairās no tiešas saules staru, radiātoru vai citu sildošu ierīču iedarbības. Ja ir skaidrs, ka produkts tiks izmantots reti, to labāk glabāt vēsā ledusskapī. Saldētavas un ledusskapji, kuros tiek uzturēta temperatūra, kas ir zem +5C, kosmētiku glabāt nav ieteicams, jo ādas kopšanas līdzekļi parasti satur ūdeni vai eļļas, kuru struktūru aukstums sabojā un tos vairs nav ieteicams lietot.
  • Krēmi jāņem no kārbiņas ar mazgājamu kosmētikas lāpstiņu vai līdzīgu priekšmetu, lai izvairītos no mikrobu nokļūšanas krēma kārbiņā, kur tie var uzsākt vairošanos un krēma bojāšanos. Ja pa rokai nav īpašas šim mērķim paredzētas lāpstiņas vai karotītes, pirms skaistumkopšanas procedūras noteikti nomazgā rokas. To gan ieteicams darīt pēc iespējas biežāk jebkurā gadījumā.
  • Dekoratīvās kosmētikas lietošanā ir svarīgi, ka to izmanto tikai viens cilvēks. Lūpu krāsas, pūdera slotiņu vai acu tušas kopīga izmantošana ballītē vai citā draudzīgā kolektīvā ir laba iespēja apmainīties ar vīrusu infekcijām un citām baktērijām. Tas notiek, jo katram no mums ir atšķirīga vide uz ādas, iespējamas ādas problēmas, ko uzreiz nav iespējams pamanīt, tāpēc labāk būt piesardzīgiem nekā vēlāk nožēlot. Īpaša uzmanība jāpievērš kosmētikas otiņu un birstīšu tīrībai un ir noteikti vērts tās izmazgāt vismaz reizi nedēļā.
  • Sauļošanās krēmu derīguma termiņu bieži vien ietekmē vidē, kurā tas tiek uzglabāts – karstā dienā pludmalē vai uzkarsētā mašīnā. Abos gadījumos karstums var ietekmēt produkta aizsargājošās īpašības un tās atjaunot vairs nevarēs pat, ievietojot tūbiņu ledusskapī. Rūpējies par savu kosmētiku!
Cosmetics storage - sun protection
Nepareizi uzglabāts sauļošanās krēms var zaudēt savas labās īpašības un nenodrošināt atbilstošu aizsardzību pret saules stariem.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.